„Elevii mei erau dependenți de mine, așteptau de la mine toate răspunsurile”
De peste 20 de ani de când este profesoară de fizică, Gabriela Deliu a încercat să le aducă elevilor ei la oră o bucățică de realitate, să le mențină atenția trează, să îi facă să își pună probleme ce trec dincolo de pereții sălii de clasă. „Simțeam însă că este ceva ce îmi scapă printre degete”, spune Gabriela Deliu, care predă la Colegiul de Științele Naturii „Emil Racoviță” din Brașov. Deși își rafinase în timp metoda, se întâmpla de multe ori să nu își poată ține elevii conectați la explicațiile pe care le dădea. „Lucrurile nu mergeau mai bine, ba, dimpotrivă, mergeau pe o pantă descendentă. Căutam să fac lucruri care să le mențină atenția trează elevilor mei, să își pună întrebări și în afara clasei”, povestește Gabriela Deliu.








