Bună ziua,
După cum probabil știți, au fost în dezbatere publică propunerile de planuri-cadru pentru liceu, filiera teoretică. Au fost propuse 3 variante; dezbaterea pe marginea lor s-a încheiat pe 26 ianuarie. Legat de aceste propuneri de planuri-cadru, am redactat o adresă o oficială pe care am depus-o săptămâna trecută la Ministerul Educației și la ISE (în atașament găsiți adresa depusă la ISE). Aceasta a fost redactată după ce ne-am consultat cu colaboratorii apropiați din proiectul ”Fizica altfel”, cărora le mulțumim din nou pentru sprijin.
Pe de o parte, am precizat în cele 2 adrese că varianta 1 este cea mai bună/ potrivită. Pe de altă parte, am adus câteva argumente în favoarea educației STEM și, implicit, în favoarea unei educații științifice de calitate. Una dintre concluzii a fost că ”disciplinele care susțin educația STEM ar trebui ar trebui să constituie o prioritate pe termen lung a dezvoltării a dezvoltării și modernizării învățământului din țara noastră.”
Ne-ar interesa să aflăm punctul dvs de vedere cu privire la acest subiect.
Vă mulțumim!
Cu considerație,
Cristian Hatu

