Blog entry by Bogdan Barbu
Oricine





În general, căutăm după o nouă lege urmând procedeul următor: Întâi o presupunem; apoi calculăm consecinţele acelei presupuneri să vedem ce ar însemna dacă legea pe care am presupus-o este corectă; apoi comparăm rezultatul calculelor cu natura, prin experiment sau experienţă, sau comparare directă prin observare, să vedem dacă funcţionează. Dacă aceasta contrazice experimentul, este greşită. În acea simplă afirmaţie se află cheia spre ştiinţă. Nu contează cât de frumoasă este teoria ta, nu contează cât de deştept eşti tu. Dacă nu corespunde cu experimentul, este greşită.
[ Modificat: marţi, 18 decembrie 2018, 11:46 ]

